Skip to content ↓

Staff at Thomas Alleyne's

Staff List at Thomas Alleyne's High School - 2019

Senior Leadership Team

Title Name Surname Department/Role
Mrs Julie Rudge Head Teacher
Mrs Anne Maingay Deputy Head Teacher
Mrs Elizabeth Peers English (Assistant Head Teacher)
Mrs Claire Catterall Assistant Head Teacher
Mrs Carole Dodd Head of VIth Form (Assistant Head Teacher)
Mr James Mitchell Science (Assistant Head Teacher)
Mr Damian Godwin SENCO (Assistant Head Teacher)
       
Mrs Rebekah Lindsay Co-Director Teaching School
Mrs Karen Goodwin Co-Director Teaching School

Safeguarding 

Mrs  Claire Catterall Designated Safeguarding Lead
Mr  Damian Godwin Deputy Designated Safeguarding Lead and Lead for Looked After Children
Mrs  Carole Dodd Deputy Safeguarding Lead and Lead for Post 16
Mr  Simon Wright Safeguarding officer
Mrs  Sarah Jones Safeguarding officer and Young Carer Advisor
Mr  Chris Parker Safeguarding officer and Anti-bullying lead
Mrs  Anne Maingay Safeguarding Champion and FGM lead
Mrs  Mari Jary Designated Link Governor for safeguarding

Heads of House

Title Init Surname Role
Miss Sarah Jones Head of Whitmore House 
Miss Lauren Wright Head of Torrance House 
Mr Chris Parker Head of Elkes House
Mr John  Brassington Head of Orme House

Teaching Staff

Title Init Surname Department/Role
       
Mrs Dawn Baldwin English
Mr Colin Barrow Head of P.E.
Mrs Suki Basi Business & Communications
Mr John Brassington English
       
Mrs Karen Bell English (Dep Head of VIth Form)
Mrs Claire Blair Social & Health
Mr Ian Cartwright Head of Computing & IT
Mrs Elizabeth Clemett Modern Foreign Languages (MFL)
Mrs Danielle Cornell Art
Mr Simon Crum Science
Mrs Dawn Shirley Business Studies
Mrs Helen Down English 1:1 Tutor
Mrs Kate Thorley Science
Mrs Anna Featherstone Business & Communications
Mrs Emily Gwynne Science
Mrs Karen Goodwin Geography
Mrs Louise George Head of Social & Health
Mr Richard Freestone Maths
Mr Philip Noon Head of Modern Foreign Languages (MFL)
Mrs Claire Brown English
Mr Adam Day Maths
Mrs Kirsty Hughes Science
Mr Ian Hulme English
Mrs Rachel Hunt English
Mrs Rebecca Ibbs Head of Maths
Mr Ben Lloyd Maths
Mrs Catherine Johnson Head of History
Miss Sarah Jones P.E.
Mrs Stacey Arrowsmith P.E. & Maths
Mrs Anna Bowers Modern Foreign Languages
Mr Louis Melland Science
Mr Adam Milward Science
Mrs Ruth Pavey Science
Mrs Justine North Science
Mr Isaac Elkington Maths
Mr Christian Phillips Maths
Mr Matthew Politt Head of Business Studies
Mrs Andrea Mood Head of Drama
Mr Graeme Quigley Head of Design & Technology
Miss Rebecca Fletcher P.E. / Maths
Mrs Rebecca Rodi Maths 1:1 Tutor
Mr George Robinson-White  Head of Art / Photography
Miss Sarah Robinson Geography
Mrs Laura Evans Science
Mr Edward Harris Head of Geography, Teacher of Science
Mrs Kathryn Simmonds-Vaughan Art
Mr Trevor Swindlehurst Design & Technology
Mrs Joanne Gill Maths
Miss Lisa Todd Head of Music
Mrs Emily Turner Design & Technology
Miss Natalie MacDonald Science
Mrs Emma Young History / Geography - Dep Head VIth Form
Mrs Lauren Arbery Student Support Assistant
Mrs Sarah Shackell Curriculum Area learning Supervisor
Mrs Heather Mitchell English

Support Staff

Mr  A Storer Business Manager & CFO ULT
Miss J Titterton Office Manager
       
Mr I Mirams Senior Site Supervisor
       
Mr J McKenna ULT  IT Manager
       
       
 
 
Updated Jul  19